Cirkonfogakról

Mikor szükséges a korona?

Amennyiben hiányzik egy vagy több fog, akkor az már nem pótolható koronával, itt már úgynevezett hidat tudunk készíteni a hiány pótlására. Ennél a megoldásnál a hiányt határoló szomszédos fogakat is le kell csiszolni és ezekre is korona fog kerülni. A szomszédos fogak pillérként fognak funkcionálni, a szomszédos fogak fogják megtartani a hidat, valamint ők fogják elhorgonyozni a fogpótlást.

Amennyiben a természetes foganyag veszteség olyan nagy mértékű, hogy önmagában már nem készíthető rá pótlás, akkor csapos műcsonk használata javasolt. Indokolt lehet a korona használata nagymértékű fog kopás esetén is, ezt leggyakrabban káros szokások okozhatják pl.: körömrágás, pipa rágás stb., illetve bruxizmus, ami a fogak csikorgatását jelenti. A bruxizmust legyakrabban a stressz váltja ki, nagyon nehéz erről leszoktatni a pácienst, ritkán sikerül, elsősorban a tünetek hatásait próbáljuk csökkenteni éjszakai sínek segítségével.

cirkon korona, cirkon fogpótlás, mosoly cirkon koronaval
Amennyiben hiányzik egy vagy több fog, akkor az már nem pótolható koronával, itt már úgynevezett hidat tudunk készíteni a hiány pótlására. Ennél a megoldásnál a hiányt határoló szomszédos fogakat is le kell csiszolni és ezekre is korona fog kerülni. A szomszédos fogak pillérként fognak funkcionálni, a szomszédos fogak fogják megtartani a hidat, valamint ők fogják elhorgonyozni a fogpótlást.

Mi a cirkon?

A cirkon korona előállításához használt alapanyagot, a cirkóniumot, cirkon homokból és cirkon földből nyerik. Ezen két alapanyag tisztasága és szemcsemérete garantálja az előállított cirkon korona magas minőségét és tartósságát.
A cirkónium-dioxid a cirkónium nevű elem oxigénnel alkotott vegyülete, oxidja. Maga a cirkónium-dioxid egy rendkívül kemény, nagy szilárdságú anyag, amely akár az acélt is képes átmetszeni.

Milyen előnyei vannak?

A cirkon fogpótlások egyik és talán legfontosabb előnye, hogy az emberi szervezetre semmilyen káros hatása nincs. Ez által olyan páciensek számára is megoldást nyújthat, akik fémallergiában szenvednek.
Másik nagy előnye, hogy egy rendkívül kemény anyagról beszélünk, nagyon magas a kopásállósággal, így sokkal hosszabb élettartam érhető el mint, más, nem cirkon koronák esetén.

Hogyan készül a korona?

A cirkon koronák illetve hidak készítésének lépéseit két szemszögből lehet vizsgálni. Az egyik a fogtechnikai oldal, itt konkrétan a korona elkészítésének lépéseiről lehet beszélni, míg a másik szempont a fogászati rendelői szempont, ahol inkább a fogpótlás előkészítéséről és felhelyezéséről beszélhetünk.

Cirkon korona és híd készítése a fogtechnikai laborban

  1. Minta készítés
  2. Miután Ön és fogorvosa leegyeztették a fogpótlás részleteit, előkészítésre kerülnek a maradó fogak a cirkon fogpótláshoz. A lecsiszolt fogakról kezelő orvosa lenyomatot vesz, amit átad a fogtechnikai labor részére. A fogtechnikai laborban ezt a lenyomatot gipsszel öntik fel, így a fogtechnikus részére a pótlás elkészítéséhez rendelkezésére áll az Ön fogazatának pontos másolata.

  3. Minta digitalizálása
  4. A CAD/CAM eljárás lényege, hogy mind a tervezés, mind a korona megmunkálása is számítógéppel történik. Ehhez elengedhetetlen, hogy az Ön fogazatáról készült minta digitalizálásra kerüljön. Ezt egy speciális 3D szkenner segítségével végzik el és rögzítik a számító gépben.

  5. Számítógépes tervezés
  6. Miután a minta már digitális formában is elérhető, a magasan képzett fogtechnikus munkatársunk megtervezi a lecsiszolt fogakra a cirkon koronákat.

  7. Nyers korona megmunkálása és szinterezése
  8. Az elkészült korona tervét kollégánk áttölti egy kifejezetten erre a célra kifejlesztett maró gépbe. Ez a gép fogja az Ön koronáját kifaragni egy cirkónium tömbből. Ez a folyamat a CAD/CAM eljárás CAM részére. Az így kapott korona még nem elég kemény a fogpótláshoz. Ahhoz, hogy elérjük a megfelelő keménységet, a koronát egy úgynevezett kiégetési eljárásnak kell alávetni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a cirkon koronát egy éjszakára behelyezik egy kályhába, ami ~1400 celsius fokig hevíti a koronát. Ez után a kemence hőmérsékletének fokozatos csökkentésével a korona kihűtése következik, amely után már egy rendkívül nagy szilárdságú vázat kapunk, az így kapott váz már megfelelő a további munkákhoz.

  9. Kerámia leplezés és hőkezelése
  10. A kerámiával történő bevonás előtt jellemzően fogorvosa tart egy vázpróbát, ahol ellenőrizni tudja a korona megfelelő záródását. Ennél a fázisnál Ön még nem sokat lát a végleges pótlásból, ugyanis ennél a fázisnál még teljesen hiányzik a kerámia leplezés. Ezek után következik a korona kerámiával történő leplezésre. Ez a folyamat határozza meg a korona végleges színét és formáját, a kerámia leplezéssel tudjuk elérni, hogy a pótlás élethű legyen és minél jobban igazodjon az Ön eredeti fogazatához. Ahhoz, hogy a vázra felvitt képlékeny kerámia réteg megfelelő szilárdságú legyen, a kerámiát hőkezelésnek kell alávetni, rá kell égetni a cirkon vázra. Ekkor közel 900 Celsius fokra hevítjük fel a koronát, majd fokozatosan ki kell hűteni. A fent elvégzett folyamatok végén egy teljesen élethű fogat kapunk, ami mind színben, mind formában tökéletesen illeszkedik az Ön eredeti fogsorába. A korona átadásra kerül a fogorvos részére, így nincs más hátra, mint a cirkon korona végleges beragasztása a korábban előkészített helyre.

Cirkon korona és híd készítése a fogtechnikai laborban

  1. Konzultáció
  2. Az első lépés, hogy Ön egy telefonon előre egyeztetett időpontban befárad a fogorvosi rendelőnkbe. Az első konzultáció alakalmával készítünk Önnek egy panoráma röntgent, amennyiben Ön nem rendelkezik vele.A röntgen felvétel segítségével fogorvos kollégánk részletes státusz felvételt végez, ellenőrzi az Ön fogazatának állapotát, tájékoztatja Önt az esetleges kezelések szükségességéről valamint arról, hogy amennyiben fogpótlás szükséges, milyen lehetőségek közül lehet választani, milyen megoldások alkalmazhatók Önnél. Lenyomatot készítünk az Ön fogazatáról, ezzel rögzítjük a kiindulási állapotot. Korona vagy nagyobb pótlás esetén ezek után kezdődik a fogak megfelelő előkészítése. Ekkor fogorvosa eltávolítja a fogak beteg, sérült részeit, majd megfelelő méretűre és formájúra csiszolja,hogy megfelelő fogcsonkot kapjunk, ezt nevezik preparálásnak , ezzel megkapjuk a korona alapját.

  3. Lenyomat készítése
  4. A fogak előkészítése után fogorvosa újabb lenyomatot készít az Ön fogazatáról, most már az előkészített, lecsiszolt csonkokkal. A későbbiekben ennek a lenyomatnak a segítségével tudja a fogtechnika elkészíteni a végleges fogpótlást.

  5. Ideiglenes korona
  6. Rendelőnk számára mindig az Ön mosolya a legfontosabb! Természetesen ez a mosoly nem lehetne hibátlan a lecsiszolt fogakkal, így a legtöbb esetben javasoljuk az ideiglenes korona elkészítését. Az ideiglenes koronának nem csak esztétikailag van fontos szerepe, hanem védi is az érzékenységtől a lecsiszolt fogakat mindaddig, amíg el nem készül a cirkon fogpótlás.

  7. A fogtechnikai labor elkészíti Önnek a fogpótlást
  8. Ahogy azt korábban már korábban említettük, a lenyomatot az Ön fogorvosa átadja a fogtechnikus kollégánk részére, aki egy modern CAD/CAM eljárással az Ön fogazatáról készült mintára elkészíti a fogpótlás vázát. Miután elkészült a váz, tartunk egy váz próbát, ahol a fogorvos ellenőrizni tudja, hogy a váz megfelelően illeszkedik-e az Ön előkészített fogára. Ezek után a fogpótlása váza visszakerül a fogtechnikai laborunkban, ahol a már korábban meghatározott fogszín alapján elkészítik a korona vagy híd kerámia leplezését.

  9. A végleges cirkon korona vagy híd beragasztása
  10. Amikor elkészül a pótlás, Önnek újra be kell fáradnia a fogászati rendelőnkben. A kezelő orvosa ekkor már a kerámiával leplezett koronát újra a helyére próbálja, még egyszer meggyőződik a korona tökéletes záródásáról, valamint Ön is megtekintheti és eldöntheti, hogy tökéletesen illeszkedik-e formában és színben a saját fogaihoz. Ha tetszenek Önnek az új fogai, akkor kérésére a koronák egy speciális ragasztóval beragasztásra kerülnek a végleges helyükre.

Hogyan kell tisztán tartani a cirkon koronákat?

cirkon-fogak-tisztantartasa-fogkefe

Azért, hogy sokáig örömét lelje az új fogpótlásában, fontos betartani a tisztítására vonatkozó tanácsokat. Fogpótlás esetén még nagyobb gondot kell fordítani a megfelelő szájhigiéniára, a fogmosás mellett a rendszeres fogselyem használat is elengedhetetlen!

Nézzük lépésről lépésre, hogy pontosan hogyan is kell elvégezni a fogpótlás tisztítását.

  • Helyezzen fogkrémet a fogkeféjére.
  • A fogkrémes fogkefével quadrásonként (felül jobb, felül bal, alul jobb, alul bal) félpercig tehát összesen legalább 2 percig mossa a fogait, minden irányból.
  • Öblítse ki a fogkrémet a szájából
  • Használjon fogselymet vagy interdentális fogkefét a fogközökben, illetve a híd tagok alatt. Erre kiválóan megfelel például a Superfloss fogselyem. 
  • Öblítsen még egy alkalommal

Ezt a folyamatot naponta legalább naponta kétszer ajánlat elvégezni.

Hogyan tehet meg Ön is mindent a fogpótlás megóvásában

cirkonfogak-gastropolis

A fogpótlás tökéletes állapotban történi megtartása érdekében nem elég csupán a kötelező félévenkénti kontroll vizsgálaton való megjelenés. Persze ez is nélkülözhetetlen, de Önnek is tennie kell azért, hogy a fogpótlása a lehető legtovább egészséges és tökéletes legyen.

Valószínűleg Ön se gondolná, hogy milyen befolyással van az Ön cirkon fogpótlására, az hogy milyen ételeket fogyaszt. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy trend lett házhoz rendelni az ebédet vagy a vacsorát. Ezek sok esetben nem olyan ízletes ételek, mint amit otthon készítene.  A trend kialakulása a tanulmányok szerint két fő okra vezethető vissza. Az egyik az idő hiánya, a másik, hogy a legtöbb esetben maga a főzési tudás hiánya indokolja a házhozszállítást. A főzési tudás pótlására kínál rendkívül jó lehetőséget a Gastropolis Főzőiskola és Rendezvényközpont, ahol mindenki megtanulhatja, hogyan tudunk otthon egészséges, mindamellett finom, a fogaink számára is megfelelő fogásokat elkészíteni.

Kérjen visszahívást kollégánktól
Ha szeretné rendelőnkben készítetni cirkon fogpótlását akkor már nincs más teendője csak keresse fel rendelőnket a Kapcsolati oldalon található egyik elérhetőségen vagy az alábbi üzenetküldő használatával kérjen ingyenes visszahívást kollégánktól. Kollégánk a lehető legrövidebb idő alatt fel fogja Önnel venni a kapcsolatot. 
Kérjen visszahívást
Kérjen visszahívást kollégánktól és a lehető legrövidebb idő alatt visszahívjuk Önt. (Csak magyarországi számot áll módunkban visszahívni)
Kérjük adja meg a nevét
Kérjük adja meg a telefonszámát